U Srbiji već 20 godina postoji društvo Templara: Mi smo nasljednici drevnog reda

U Srbiji već 20 godina u samom centru prijestolnice postoji templarski red. “Blic” je dobio posebnu priliku da zaviri u njihov način života, rituale i planove.

“Vitezovi Templari su osnovani nakon prvog krstaškog rata, 1118. godine sa jednim prevashodnim ciljem, a to je zaštita hrišćanskih hodočasnika na proputovanju po svetoj zemlji. Danas, 900 godina kasnije Red Vitezova Templara je jedna moderna organizacija koja je ustrojena shodno potrebama današnjice i izazovima sa kojima se čovek 21. veka susreće. Red je hrišćanska ekumenska organizacija, otvorena i muškarcima i ženama, koji prihvataju njegove ciljeve”, počinje priču o redu član Goran Benić, Komander Hrama.

Ali šta to zapravo predstavlja i ko su članovi reda čiji je pun naziv registrovan u Agenciji za Privredne Registre naše zemlje od 2003. godine pod nazivom Red Vitezova Templara Srbije OSMTH.

Za početak, šta ta četiri slova uopšte znače?

Naslednici drevnog reda

“Veliko Magistralno Veće međunarodnog Reda (čiji smo mi punopravni član), kao najviši rukovodeći organ odlučio je da kao deo zvaničnog imena uzme skraćenicu latinskog naziva iz srednjeg veka OSMTH – Ordo Supremus Templi Hierosolymitani ili u prevodu Vrhovni Red Vitezova Jerusalimskog Hrama. Ta skraćenica je i zvanično registrovana u međunarodnom registru nevladinih organizacija u Ženevi kao deo našeg imena. Uz ovu registraciju i dokumenta iz 18. veka naš Red možemo smatrati jedinim formalno pravnim nasljednikom drevnog Reda”, kaže Benić.

Ko su ljudi ispod plašta

Ako ste mislili da su vitezovi Templari samo ljubitelji istorije i viteških turnira, prevarili ste se. Njihovi članovi dolaze iz raznih sfera, ali su osnivači bili biznismeni, diplomate i uticajni akademici.

“Neki od osnivača našeg Reda su Dragan Malešević-Tapi, Dragutin Zagorac, Milan Lajhner, Dejan Mileković…. Naši članovi su raznih profesija. Ima uspješnih privatnih preduzetnika, advokata, profesora na fakultetu, doktora medicinskih nauka ali ima i službenika u javnim i privatnim preduzećima, pripadnika bezbednosnih službi pa čak i delegata u Ujedinjenim nacijama. Mi nismo masoni, sa takvom ezoterijom nemamo nikakve veze ali ne ograđujemo se od toga da neki naši članovi jesu ili mogu biti masoni”, otvoreno kaže Benić.

Veliki priorat, komanderije i hram u Beogradu

Templari u Srbiji nisu masoni imaju tačno određenu hijerarhiju.

“Red Vitezova Templara Srbije predstavljen kroz Veliki Priorat Srbije je autonomni sastavni član Templarskog Reda, međunarodne Templarske organizacije – Ordo Supremus Militaris Templi Hierosolymitani (OSMTH). Međunarodni Templarski Red, je razgranata organizacija sa sjedištem u Ženevi i biroom u Vašingtonu, i velikim prioratima u Austriji, Finskoj, SAD, Francuskoj, Italiji, Velikoj Britaniji, Meksiku, Kanadi, Njemačkoj, Grčkoj. Srbiji…. OSMTH deluje preko svojih Velikih Priorata od kojih je svaki nadležan za određene geografske prostore (Veliki Priorat Srbije ima jurisdikciju nad jugoistočnom Evropom i delom Azije). Što se tiče hijerarhije, na području jedne zemlje može biti samo jedan Veliki Priorat, a u okviru V. Priorata može postojati više Priorata (organizacioni nivo na nivou jedne regije, oblasti, pokrajine), osnovna organizaciona jedinica je Komanderija kojih ima više.

Također međunarodni Templarski Red ima svoje delegate u brojnim međunarodnim organizacijama”, kaže Benić i kratko dodaje “za razliku od masona sve naše aktivnosti, čak i inicijacija su vrlo transparentni i javni. Nema misticizma”.

Čime se bave Templari u Srbiji

Na pitanje o tome šta Templari tačno rade, iz reda dobijamo precizan odgovor uz navođenje projekata na kojima su radili u proteklih 20 godina.

“Templari su posvećeni doprinosu hrišćanskoj zajednici u kojoj deluju kroz humani rad baziran na projektima. Na baštinjenju vjekovne kulture viteštva na osnovu hrišćanske tradicije u svakodnevnim odnosima među ljudima, Templari daju doprinos hrišćanskom etosu, viteškim vrednostima, humanitarnom radu kao što je pomoć ljekarima tokom trenutne pandemije, očuvanje istorijskog bogatstva, pomoć našem narodu na Kosovu i Metohiji, pomoć svratištima za djecu i odrasle, oboljelim mališanima a i ponosni smo jer se bavimo izdavaštvom”, navode iz reda.

Kako se danas postaje Templar

“Žene, kao i muškarci, prolaze istu proceduru prijema. Apliciraju za prijem preko aktivnih članova naše organizacije, jer su to obično naše prijateljice, supruge, poslovni partneri…. Prvi i osnovni rang koji je isti i za žene i za muškarce je “Postulant”, a zatim nakon godinu dana svi imaju mogućnost napredovanja, žene postaju “Dame”, a muškarci “Vitezovi”. Bitno je naglasiti da ljudi koji žele da pristupe moraju biti punoljetni državljani Srbije koji su hrišćani, poštujemo sve vere ali samo hrišćanske denominacije primamo u red”, jasni su srpski Templari 21. vijeka.

Obred inicijacije: Kako izgleda Investitura

“U našoj organizaciji Inicijacija ili kako je mi zovemo Investitura je uvijek otvorena i za osobe koje nisu članovi. Obično su to naši bračni partneri, deca, roditelji , ali i simpatizeri i ne rijetko i predstavnici medija. Neke detalje ću zadržati u tajnosti kako bi budući inicijati imali poseban osjećaj i jedinstveno uzbuđenje koje se tada javlja, ali evo u par reči daću Vam naznaku.

Na znak Velikog Maršala koji vodi ceo događaj, svi članovi se odjevaju u templarske odore, kada su svi adekvatno odjeveni, Veliki Maršal ceremonijalno uvodi u “Hram” sve zvanice, kako goste tako i sve članove po unaprijed utvrđenom redu. Pošto svi uđu, čita se molitva i intonira državna himna. Nakon toga se čita dnevni red, Veliki Sekretar proziva inicijate koji prilaze Velikom Prioru, polažu zakletvu da će biti odani članovi naše organizacije i da ni u kom slučaju neće pogaziti zakone države u kojoj žive. Nakon položene zakletve dobijaju crnu odoru i sjedaju na mjesto za njih predviđeno. Zatim Veliki Sekretar dalje čita dnevni red tačku po tačku, a Veliki Maršal i ostali prisutni shodno instrukcijama iz dnevnog reda, izvršavaju zadatke. Po završetku Veliki Maršal izvodi iz Hrama po unaprijed predviđenoj proceduri sve prisutne i time se Investitura završava”.

Saznavanje tajni reda modernih Templara tada tek počinje i spoznaja da li se pod templarskim krstom dešava nešto više od onoga što su otkrili javnosti. Nama ostaje da im verujemo na vitešku riječ, prenosi blic.


{$excerpt:n}