Novopečeni seniorski reprezentativac Bosne i Hercegovine i kapiten mlade reprezentacije naše zemlje Eldar Ćivić, danas je u Slovačkoj proslavio šampionsku titulu sa Spartakom iz Trnave.

Iako je Spartak poražen s 2:0 od Trencina, to nije pokvarilo šampionsko slavlje ekipi iz Trnave.

Šampionsku titulu tima u koji je posuđen iz praške Sparte, Ćivić je proslavio ponosno pozirajući sa zastavom Bosne i Hercegovine.

Za odlične igre u dresu Spartaka selektor Zmajeva Robert Prosinečki Ćivića je nagradio pozivom za prijateljske utakmice sa Crnom Gorom i Južnom Korejom.

tkportal.ba/faktor.ba

Fudbalski klub (FK) Sloga Simin Han koji je lider Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine s pet bodova prednosti u odnosu na Olimpik predstavio svoj novi novi grb.

Klub iz okoline Tuzle korača ka premijerligaškom društvu, ali do kraja u Prvoj ligi Federacije ostalo je još pet kola.

Sloga će, pak, od naredne sezone u Prvoj ligi Federacije nositi naziv FK Tuzla City, a u javnosti se pojavio i izgled novog grba ovoga kluba.

Centralno mjesto na novom grbu zauzima Cvijet Srebrenice, jedan od obilježja genocida u Srebrenici.

Odbojkaši Bosne iz Kalesije novi su članovi Premijer lige BiH.

U drugoj utakmici finala play-offa za prvaka Superlige FBiH, večeras su, u punoj dvorani SMŠ u Kalesiji, pobijedili Bosnu iz Sarajeva rezultatom 3:0 (25:16, 25:23, 25:18).

Na taj način, igrači trenera Adnana Karića ovjerili su pobjedu u prvom susretu u Sarajevu kada su slavili s 3:2.

Kalesijski odbojkaši u upravo završenom prvenstvu doživjeli su samo jedan poraz, a uspjeh na kraju sezone znali su večeras proslaviti sa svojim navijačima koji su ih tokom cijele utakmice bodrili.

Dobitnici Večernjakovog pečata za osobu godine u Bosni i Hercegovini su četiri nogometna izbornika iz BiH koji su četiri reprezentacije odveli na svjetsko prvenstvo. To su Zlatko Dalić, Vahid Halilhodžić, Mladen Krstajić i Vladimir Petković.

Vahid Halilhodžić u svom je obraćanju, susprežući suze, kazao kako je jako ponosan što je iz Mostara te je poručio kako se Mostar ne smije dijeliti.

- Sva tri naroda moraju naći dijalog, da se nađe blagostanje, suživot, jer to traži cijeli svijet. Bilo je ružnih stvari, međutim, moramo graditi nove mostove, mostove prijateljstva, razumijevanja. (…) Ja prvi opraštam, iako neke stvari ne mogu zaboraviti, jer nama je suđeno da živimo i radimo skupa, da igramo nogomet, košarku - poručio je Halilhodžić.

Kadetska reprezentacija Bosne i Hercegovine danas je slavila protiv Danske (3:2) u prvom kolu grupne faze Evropskog prvenstva koje se igra u Engleskoj

Danci nisu bolje mogli početi današnju utakmicu u Loughboroughu jer su već u osmoj minuti utakmice poveli sa 1:0 kada je nakon odličnog kontra napada mrežu naše selekcije zatresao Dyhr. Ovaj gol je malo uzdrmao našu ekipu što su Danci pokušali iskoristiti i uvećati svoju prednost.

U 17. minuti protivnički tim je imao sjajnu priliku kada je pokušao Muamer Brajanac, ali je sa desetak mentara šutirao preko gola. Brajanac je desetak minuta kasnije ponovo bio u šansi, no nije bilo promjene rezultata. Bh. tim je prvu šansu imao u 32. minuti kada je Islamović odlično prošao po lijevoj strani, ali njegov ubačaj ukrotio je golman Danske.

Ipak, u drugom poluvremenu gledali smo u potpunosti drugačiju sliku na terenu. Samo sedam minuta u nastavku bilo je potrebno našoj ekipi da izjednači na 1:1. Hasnić je odlično uposlio Memiševića koji je u svojoj debitantskoj utakmici postigao debitantski gol za naš tim.

U 63. minuti mogli smo do preokreta kada je Hasić proigrao Badžaka koji se našao oči u oči s golmanom Danske koji je zaustavio njegov udarac. Četiri minute kasnije Memišević je pokušao glavom, ali nažalost lopta odlazi tik pored stative.

Tri minute kasnije stigla je kazna za naše promašaje. Mehić je na vrhu kaznenog prostora faulirao Isaksena, a sudija je pokazao na bijelu tačku. Odgovornost je preuzeo Kirkeby koji je pogodio sa 2:1. No, već u narednom napadu smo ponovo izjednačili kada je Memišević fantastično po drugi put danas zatresao mrežu Danske za 2:2.

Četiri minute kasnije naši Zmajići došli su do nevjerovatnog preokreta kada je Nikolić u prvom dodiru s loptom pogodio za 3:2 i donio veliku pobjedu našoj ekipi. U drugom duelu naše grupe večeras se sastaju Irska i Belgija.

tkportal.ba / sportsport.ba

ČUDO neviđeno u Rimu! Roma je uspjela poništiti poraz 4:1 s Nou Campa, potom večeras razbiti Barcelonu na Olimpicu 3:0 i plasirati se u povijesno polufinale Lige prvaka! Priče godine zasijala je u Vječnom gradu, a Katalonci doživjeli jedan od najtežih poraza ikad.

Najzaslužniji za epsku pobjedu Rome je Edin Džeko, koji je zabio prvi, iznudio penal za drugi gol, a točku na i stavio je Kostas Manolas.

Već u šestoj minuti prvi šok za Katalonce. De Rossi je poslao dugu loptu za Džeku, koji je majstorski primio pored Albe i Umtitija te zabio za veliko vodstvo 1:0. Tribine su eksplodirale, a gosti i dalje imali velikih dva gola prednosti.

Međutim, problem je što Messi i društvo ništa nisu napravili u prvom, a ni drugom poluvremenu pored nevjerojatne talijanske obrane, koja je zaustavljala sve napade novog prvaka Španjolske. Naprotiv, mogla je Barca primiti i još koji do odmora, ali je Patrick Schick u 29. skočio s peterca, šutirao glavom i poslao loptu malo pored lijeve vratnice, za uzdahe razočarenja na Olimpicu. Ipak, Roma se nije izgubila te je pametno čekala svoje prilike i - dočekala ih u drugom poluvremenu.

Igrala se 57. minuta. Ponovno je Džeko na svojim leđima nosio obranu Barcelone sve do peterca, gdje ga je srušio Pique, a francuski sudac Clement Turpin pokazao na penal, koji je realizirao De Rossi i bacio Katalonce na konopce.

U redovima Blaugrane nastala je prava panika. Jednostavno, momčad Ernesta Valverdea nije znao treba li napasti ili braniti barem tih 2:0, a Roma je u međuvremenu nastavljala prijetiti i visokim presingom uništavati njihovu igru.

U 69. je De Rossi glavom poslao loptu malo pored desne vratnice, a u 79. udarac El Shaarawyja na drugoj vratnici s dva metra obranio Ter Stegen i spasio svoju momčad. Ali samo do 82. minute, kada je Barca i konačno kapitulirala. Under je izveo korner s desne strane, a Kostas Manolas s prve pogodio glavom na drugu vratnicu, bacio Barcelonu na koljena i lansirao Romu u raj!

Do kraja su gosti pokušali zabiti taj jedan gol za polufinale, ali je bilo kasno. Najbolju priliku na cijeloj utakmici imao je, vjerovali ili ne, Dembele i to u 92. minuti utakmice. Alisson je istrčao s gola kako bi odbio loptu, a ona na centru stigla do Dembelea, čiji je udarac završio malo preko nezaštićenog gola. Minuti su prolazili, ideje nije bilo, a Romina obrana zatvorila je sve prilaze golu i zaključala Messija, a onda je sudac Turpin dao znak za kraj meča i time je započelo povijesno slavlje u Vječnom gradu.